Veuillez remplir ce champ
Ivan DAVID Ivan DAVID
Ivan DAVID

Grúpa na Féiniúlachta agus an Daonlathais

Comhalta an bhiúró

an tSeicia - Svoboda a přímá demokracie (an tSeicia)

Dáta Breithe : ,

Baile Ivan DAVID

Comhalta

AGRI
An Coiste um Thalmhaíocht agus um Fhorbairt Tuaithe
D-CN
An Toscaireacht don chaidreamh le Daon-Phoblacht na Síne
DCAS
An Toscaireacht chun na gCoistí um Chomhar Parlaiminteach idir AE agus an Chasacstáin, idir AE agus an Chirgeastáin, idir AE agus an Úisbéiceastáin agus idir AE agus an Táidsíceastáin, agus don chaidreamh leis an Tuircméanastáin agus leis an Mongóil

Comhalta ionadaíoch

ENVI
An Coiste um an gComhshaol, um Shláinte Phoiblí agus um Shábháilteacht Bia
D-RU
An Toscaireacht chun an Choiste um Chomhar Parlaiminteach idir AE agus Rúis

Gníomhaíochtaí is déanaí

Farm to Fork Strategy - the key role of farmers and rural areas (debate) CS

13-02-2020 P9_CRE-PROV(2020)02-13(4-013-0000)
Ionchur sna díospóireachtaí ag an suí iomlánach

Preparation of the Extraordinary European Council Meeting of 20 February 2020 on the Multiannual Financial Framework (debate) CS

12-02-2020 P9_CRE-PROV(2020)02-12(3-065-0000)
Ionchur sna díospóireachtaí ag an suí iomlánach
12-02-2020
Written explanations of vote

Evropská komise je oprávněna uzavírat obchodní dohody s třetími zeměmi. To často není v zájmu členských států a ČR. Obchodní dohoda EU-Vietnam znamená odbourání všech cel v oblasti průmyslových výrobků. Cla jsou příjmem rozpočtu EU.
Schválení obchodní dohody EU-Vietnam a zrušení dovozních cel bude průmyslové podniky motivovat k přesunu výrob z EU do Vietnamu. Což znamená rušení pracovních míst v EU, a tudíž i v ČR. Ve Vietnamu jsou řádově nižší platy než v ČR. Vietnamská legislativa neklade tolik složitých a na provádění nákladných požadavků v oblasti ochrany životního prostředí atd. To představuje nekalou konkurenční výhodu a vede k dumpingu.
V oblasti zemědělství by podle dohody mělo dojít ke zvýšení bezcelního dovozu některých potravin. Problém to nepředstavuje u rýže, kterou v EU neumíme vypěstovat v dostatečném množství. Ve Vietnamu jsou mnohem méně přísná pravidla pro používání herbicidů a pesticidů v rostlinné výrobě a rovněž pro nasazování antibiotik a hormonů v živočišné výrobě.
Návrh této obchodní dohody v oblasti průmyslových výrobků přiznává dovozu z Vietnamu tzv. doložku nejvyšších výhod, jak ji definuje WTO. Tento režim byl mezi ČR a Vietnamem v 90. letech v rámci mezistátní smlouvy. Výrazně přispěl k likvidaci českého textilního průmyslu.

Teagmháil

Bruxelles

Strasbourg

Seoladh poist

  • European Parliament
    Office

    1047 Bruxelles