Bogusław
LIBERADZKI

Obrazloženja glasovanja (napisan.) - 8. parlamentarni saziv Bogusław LIBERADZKI

Zastupnici mogu podnijeti pisana obrazloženja glasovanja na plenarnoj sjednici. Članak 194. Poslovnika

Realizacija procesa premještanja (B8-0340/2017, B8-0343/2017, B8-0344/2017) PL

18-05-2017

Głosowałem za rezolucją „Urzeczywistnienie relokacji”. Polska powinna być otwarta i solidarna wobec wyzwań humanitarnych stojących przed Unią Europejską. W myśl tej idei polska delegacja S&D poparła rezolucję w sprawie urzeczywistnienia relokacji, ale nie bez zastrzeżeń.
Jesteśmy krytycznie nastawieni wobec rozwiązania, którym jest mechanizm przymusowej relokacji. W naszej opinii decyzja odnośnie formy pomocy dla uchodźców należy przede wszystkim do państw członkowskich, które powinny wziąć pod uwagę trzy aspekty: sytuację humanitarną ludzi uciekających przed wojną lub prześladowaniami religijnymi, ich możliwości adaptacyjne w danym społeczeństwie oraz kwestie związane z bezpieczeństwem.
Ponadto zwracamy uwagę, że polski rząd poparł w 2016 r. decyzję o relokacji. To stanowisko nakłada na Polskę odpowiednie zobowiązanie. Polska, jako wiarygodny członek UE i jeden z największych beneficjentów unijnego budżetu, powinna wykazać się solidarnością z pozostałymi krajami członkowskimi.
Oczekujemy również od Komisji, że jeśli w przyszłości ponownie zaistnieje potrzeba pomocy uchodźcom, to nie będzie się ona odbywała w ramach obecnego mechanizmu alokacji.

Palmino ulje i krčenje prašuma (A8-0066/2017 - Kateřina Konečná) PL

04-04-2017

Dzisiejsze głosowanie jest silnym przesłaniem, że UE, jako trzeci co do wielkości konsument oleju palmowego na świecie, musi wziąć odpowiedzialność za sposób jego produkcji. Nie możemy zapomnieć o skutkach jakie zapotrzebowanie na olej palmowy wywiera na dobrobyt miejscowej ludności i ekosystemów. Powoduje wylesianie, które grozi zaostrzeniem zmian klimatu ze szkodą zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.Komisja Europejska powinna zagwarantować, że tylko olej palmowy pochodzący ze zrównoważonej produkcji będzie sprzedawany w Unii Europejskiej, co umożliwi konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

Nacrt preporuke na temelju istrage mjerenja emisija u automobilskom sektoru (B8-0177/2017) PL

04-04-2017

Po kilku miesiącach Parlament Europejski zrobił decydujący krok naprzód w celu osiągnięcia lepszej współpracy na poziomie Unii Europejskiej między producentami samochodów i organami udzielającym homologacji. Najważniejsze jest pogodzenie interesów konsumentów przy jednoczesnym zapewnieniu lepszej ochrony środowiska. Doszliśmy do porozumienia w celu wzmocnienia zasad zatwierdzania nowych pojazdów na rynku wewnętrznym i uniknięcia kolejnego skandalu. Zapewniliśmy zharmonizowane zasady, surowsze ograniczenia emisji NOx oraz bardziej scentralizowany system kontroli i egzekwowania przepisów.
Bardziej przejrzysty i surowy zestaw zasad doprowadził do zakończenia konfliktu interesów pomiędzy producentami samochodów, organami udzielającymi homologacji tego typu i służbami technicznymi. Będę nadal działał, aby obecny system zapewnił jak najlepszą ochronę konsumentów w UE.

Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum između EU-a i Kanade (A8-0009/2017 - Artis Pabriks) PL

15-02-2017

. ‒ Popieram rozwój handlu międzynarodowego, który jest istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego oraz poprawy współpracy ponadnarodowej. Rozwój ten powinien być oparty na klarownych regułach i być korzystny dla wszystkich stron. W mojej opinii umowa CETA nie spełnia powyższych kryteriów. Populacja UE to ponad 510 mln osób, natomiast populacja Kanady to 36 mln. Zawarcie umowy CETA daje ułatwiony dostęp państwom członkowskim Unii Europejskiej do nieporównywalnie mniejszego rynku. Potwierdza to analiza przygotowana na zlecenie Komisji Europejskiej, z której wynika, że wprowadzenie CETA, w zależności od zastosowanych rozwiązań, spowoduje kilkunastokrotnie większe korzyści dla Kanady pod względem wzrostu eksportu i PKB.
Nośniki energii oraz wiele surowców jest tańszych w Kanadzie, co osłabi konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw. Problem ten może dotknąć w szczególności firmy z sektora chemicznego, producentów papieru czy nawozów sztucznych.
Na CETA najbardziej skorzystają duże korporacje międzynarodowe, które mogą wykorzystywać Kanadę jako raj podatkowy w celu unikania płacenia podatków w UE. Nie ułatwi ona natomiast sytuacji małych i średnich firm.

Troškovno učinkovito smanjenje emisija i ulaganja za niske emisije ugljika (A8-0003/2017) PL

15-02-2017

. ‒ 1. Komisja dąży do tego, aby 1 tona emisji CO2 kosztowała 30 EUR. W wyniku tej podwyżki 1 tona węgla może podrożeć o ponad 50%. Będzie to oznaczało znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania w gospodarstwach, które nie mają dostępu do innych ekonomicznych źródeł energii.
2. Polska gospodarka jest jedną z tych, które najbardziej ucierpią w wyniku zmian wprowadzanych przez EU ETS. Cel „non-carbon economy” do 2050 jest dla Polski nierealny.
3. System EU ETS jest oparty na spekulacji. Odgórnie przyznane limity emisji są sprzedawane na rynku ETS. Sprawiedliwy podział tych limitów pomiędzy poszczególne sektory jest wyjątkowo skomplikowany. Dodatkowo w przeszłości doprowadziło to do wielu nadużyć, które miały na celu wyłudzenie limitów w celu ich sprzedaży.
4. Nieracjonalne jest podnoszenie ustalonego współczynnika liniowej redukcji ponad ustalone 2,2%.
5. Funkcjonowanie funduszu modernizacyjnego budzi wiele wątpliwości. To państwa członkowskie powinny decydować, jak wykorzystać unijne środki. Są to wystarczająco ważne powody, by głosować przeciw.