Beata MAZUREK
Beata MAZUREK

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Członkini

Polska - Prawo i Sprawiedliwość (Polska)

Strona główna Beata MAZUREK

Wiceprzewodnicząca

DLAT
Delegacja do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego

Członkini

IMCO
Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów
D-BR
Delegacja do spraw stosunków z Federacyjną Republiką Brazylii
DMER
Delegacja do spraw stosunków z Mercosurem

Zastępstwo

TRAN
Komisja Transportu i Turystyki
DACP
Delegacja do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego OACPS–UE
DCAB
Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Karaiby–UE

Ostatnie prace

Zarządzanie azylem i migracją (A9-0152/2023 - Tomas Tobé)

10-04-2024
Pisemne wyjaśnienia dotyczące sposobu głosowania

Zagłosowałam przeciwko rozporządzeniu w sprawie zarządzania azylem i migracją oraz całemu pakietowi migracyjnemu. Ten pakiet to nic innego jak recepta na jeszcze większy kryzys migracyjny oraz zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Przede wszystkim, mechanizm przymusowej relokacji nie tylko narusza podstawowe prawa człowieka, ale także ogranicza suwerenność państw członkowskich i zmusza je do płacenia 20 tysięcy euro za każdego nieprzyjętego migranta. Wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby zachęcić większą liczbę migrantów zarobkowych do podejmowania ryzykownych prób nielegalnego przekraczania granic UE, co z kolei mogłoby prowadzić do wzrostu liczby tragedii na Morzu Śródziemnym.
Ponadto, brak jasnego przepisu umożliwiającego zwolnienie Polski z mechanizmu przymusowej relokacji, pomimo szczególnej sytuacji, w jakiej się znajduje, jest nie do zaakceptowania. Polska, jako państwo frontowe przyjęła dużą liczbę uchodźców z Ukrainy i potrzebuje pewności co do swojej polityki migracyjnej popartej konkretnym zapisem prawnym.
Nie możemy uzależniać tej kwestii od decyzji Komisji Europejskiej, która wielokrotnie zawiodła nasze zaufanie. Prowadzenie takiej polityki migracyjnej, która nie uwzględnia realnych potrzeb i sytuacji poszczególnych państw jest nieodpowiedzialne i zagraża bezpieczeństwu naszych obywateli.

Akt w sprawie sztucznej inteligencji (A9-0188/2023 - Brando Benifei, Dragoş Tudorache)

13-03-2024
Pisemne wyjaśnienia dotyczące sposobu głosowania

Poparłam przyjęcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji z uwagi na jego kluczowe zalety i konieczność reagowania na wyzwania związane z dynamicznie rozwijającą się technologią. Jest to istotne, ponieważ sztuczna inteligencja szybko zmienia naszą rzeczywistość, a regulacje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa, prywatności i ochrony praw konsumentów.
Akt uwzględnia również regulację dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, i równoważy stworzenie nowych obowiązków dla firm innowacyjnych zachowaniem swobody prowadzenia badań i testów. Dzięki niemu na rynek trafią bezpieczne produkty i usługi wykorzystujące SI, a małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają ułatwienia, by móc konkurować z globalnymi gigantami technologicznymi.
Akt stanowi istotny krok w kierunku transparentnego i odpowiedzialnego wykorzystania SI. Jestem szczególnie zadowolona z uwzględnienia w nim piaskownic regulacyjnych, które umożliwią testowanie systemów SI przez określony czas w kontrolowanych warunkach, a następnie dostosowanie do obowiązującego prawa. Jest to rozwiązanie, które zaproponowałam już w 2020 roku w poprawkach do rezolucji w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa produktów na jednolitym rynku.
Jednocześnie uważam, że musimy bardzo uważnie obserwować wpływ aktu na rozwój tej technologii w Unii Europejskiej i rzetelnie oceniać oddziaływanie na wzrost ekonomiczny oraz pomnażanie dobrobytu jej mieszkańców. Ostatecznie to innowacje napędzają rozwój, a nie same regulacje.

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. SOPHIE SCHOLL
05U005
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G02045
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex