Adam BIELAN
Adam BIELAN

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Członek

Polska - Prawo i Sprawiedliwość (Polska)

Data urodzenia : , Gdańsk

Pisemne wyjaśnienia dotyczące sposobu głosowania Adam BIELAN

Posłowie mogą przedkładać pisemne wyjaśnienie na temat stanowiska zajętego w głosowaniu na posiedzeniu plenarnym. Art. 194 Regulaminu

Wnioski Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany traktatów (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)

22-11-2023

W obliczu głosowania nad rewolucyjnym i radykalnym planem reformy Traktatów Unii Europejskiej zdecydowałem się zagłosować przeciwko. Moja decyzja wynika z głębokiego przekonania, że proponowane zmiany stanowią znaczące zagrożenie dla suwerenności państw członkowskich i zasad demokratycznej kontroli. Sprawozdanie zawiera propozycje, które oznaczają bezprecedensowy transfer władzy w ręce unijnych urzędników oraz dyktat największych państw kosztem mniejszych.
W szczególności sprzeciwiam się proponowanemu odejściu od systemu głosowania jednomyślnego w 65 obszarach, co jest równoznaczne z niemal całkowitą likwidacją prawa weta w Unii Europejskiej. Dodatkowo wprowadzenie nowych kompetencji wyłącznych Unii oraz znaczące rozszerzenie kompetencji dzielonych przekracza granice zrównoważonej integracji europejskiej.
Podkreślam również, że w trakcie procesu decyzyjnego nie przeprowadzono wystarczająco dogłębnej dyskusji ani kompleksowej analizy wszystkich aspektów proponowanych zmian.

Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (A9-0191/2022 - Dita Charanzová)

30-03-2023

. – Proponowane rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów zastąpi dyrektywę 2001/95/WE, której skuteczność została ograniczona z trzech powodów: cyfryzacji i pojawienia się produktów skomunikowanych, zmian w zachowaniu konsumentów oraz zmian łańcucha dostaw.
Nowa regulacja odpowie na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa produktów związanych z nowymi technologiami, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i urządzeń skomunikowanych. Regulacja ustanawia również dodatkowe przepisy dotyczące internetowych platform handlowych, które zobowiązują do wdrożenia wewnętrznych procedur w zakresie bezpieczeństwa produktów, a organom nadzoru rynku nadają nowe narzędzia do kontroli efektywności tych działań. Platformy będą zobowiązane do weryfikacji oficjalnych baz danych dokumentujących niebezpieczne produkty oraz usuwanie ich z oferty. Takie podejście pozwoli uniknąć ustanowienia ogólnego obowiązku monitorowania i związanych z tym kosztów, które zostałyby przeniesione na konsumentów.
Ważnym aspektem rozporządzenia jest rownież zapewnienie szczególnego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, polegającego na określeniu przejrzystych obowiązków i stabilniejszych rozwiązań prawnych dla przedsiębiorców.
Rozporządzenie odzwierciedla większość istniejących wyzwań oraz wzmacnia bezpieczeństwo konsumentów i z tego powodu głosowałem za końcowym tekstem.

Rok rosyjskiej inwazji i wojny napastniczej przeciwko Ukrainie (RC-B9-0123/2023, B9-0123/2023, B9-0126/2023, B9-0131/2023, B9-0132/2023, B9-0134/2023, B9-0139/2023)

16-02-2023

. – W rezolucji uznano niszczycielskie skutki wojny napastniczej Rosji dla Ukrainy i społeczności międzynarodowej oraz wezwano do podjęcia szeregu działań w imieniu państw członkowskich w celu utrzymania wsparcia dla Ukrainy. Obejmuje to solidne dostawy broni, w tym myśliwców i helikopterów, wsparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii, więcej sankcji na rosyjskie rynki energetyczne oraz wykorzystanie Międzynarodowego Trybunału Karnego do
postawienia przed sądem rosyjskich zbrodniarzy wojennych.
Wyrażam zadowolenie, że moja grupa polityczna pozostaje najdłużej wspierającą Ukrainę grupą w Parlamencie Europejskim i podtrzymujemy swoje stanowisko, że wśród państw członkowskich należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki w celu wyzwolenia terytoriów ukraińskich i zapewnienia sprawiedliwego pokoju.
Popieram powyższe konkluzje i dlatego głosowałem za sprawozdaniem.

Sytuacja byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego (RC-B9-0106/2023, B9-0106/2023, B9-0109/2023, B9-0112/2023, B9-0114/2023, B9-0117/2023)

15-02-2023

. – Głosowałem za rezolucją wzywającą do uwolnienia byłego prezydenta Gruzji, Mikhaela Saakaszwilego, i natychmiastowego przetransportowania go za granicę w celu poddania go specjalistycznemu leczeniu. Saakaszwili po oddaniu władzy w 2012 roku był zmuszony do opuszczenia kraju i pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa przez nowy rząd. Został też zaocznie skazany za nadużycia, których miał dopuścić się podczas swoich dwóch kadencji. Tymczasem nawet przeciwnicy przyznają, że dzięki jego reformom Gruzja stała się nowoczesnym i pro-zachodnim państwem. Saakaszwili powrócił do kraju w 2021 roku i niemal natychmiast został aresztowany. W więzieniu był traktowany w poniżający sposób. Według ostatnich informacji jego zdrowie pogorszyło się do tego stopnia, że zagraża to jego życiu, a zachodni eksperci dowiedli zatrucia metalami ciężkimi. Parlament Europejski wielokrotnie wzywał już do uwolnienia Saakaszwilego z powodów humanitarnych. Najnowszą rezolucję przyjęto na wniosek mojej grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Normy emisji CO2 dla samochodów osobowych i dla lekkich pojazdów użytkowych (A9-0150/2022 - Jan Huitema)

14-02-2023

. – Zagłosowałem przeciwko końcowemu porozumieniu trójstronnemu w sprawie rozporządzenia ustanawiającego normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dla nowych lekkich pojazdów użytkowych. Rozporządzenie, zgodnie ze zwiększonymi ambicjami Unii w zakresie energii i klimatu, ma na celu stopniowe wycofywanie silników spalinowych do 2035 roku. Po 2035 roku na rynek unijny nie będzie można wprowadzać samochodów osobowych bądź lekkich pojazdów użytkowych napędzanych silnikiem spalinowym. Znacząco zwiększa to popyt na pojazdy z napędem elektrycznym i w konsekwencji monopolizuje rynek dla producentów tego typu pojazdów. Uważam, że rozporządzenie wprowadza nierealistyczne cele związane z szybką produkcją pojazdów elektrycznych. Brak surowców niezbędnych do ich produkcji, przede wszystkim litu oraz kobaltu, doprowadzi do zaburzeń na światowym rynku oraz doprowadzi do dalszych wzrostów cen pojazdów. To w konsekwencji jeszcze bardziej utrudni przeciętnym obywatelom zakup samochodu elektrycznego bądź innego o napędzie niespalinowym.

Pomoc makrofinansowa dla Ukrainy (C9-0303/2022)

15-09-2022

. – Wniosek dotyczący pomocy finansowej dla Ukrainy ma na celu umożliwienie Unii Europejskiej udzielenia Ukrainie dalszej wyjątkowej pomocy makrofinansowej (MFA) w postaci pożyczek w wysokości 5 mld euro, przy jednoczesnym wyposażeniu budżetu unijnego w środki umożliwiające absorpcję ryzyka strat z tytułu tych dodatkowych pożyczek oraz pożyczki w wysokości 1 mld euro przyjętej w dniu 12 lipca 2022 r. Wniosek ten stanowi dalszą część bezprecedensowego pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości 9 mld euro, ogłoszonego w komunikacie Komisji z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie pomocy i odbudowy Ukrainy i zatwierdzonego przez Radę Europejską w dniach 23–24 czerwca 2022 r.
Aby poprawić gospodarczą i społeczną stabilność Ukrainy, niezwykle ważne jest, aby druga część wyjątkowego pakietu pomocy makrofinansowej mogła zostać wypłacona jak najszybciej. Powinniśmy kontynuować solidarność z Ukrainą i skuteczną reaktywność Unii w zaspokajaniu najpilniejszych potrzeb. Dlatego głosowałem za przyjęciem wniosku.

Wdrożenie zaktualizowanej nowej strategii przemysłowej dla Europy: dostosowanie wydatków do polityki (A9-0214/2022 - Tom Berendsen)

15-09-2022

. – Sprawozdanie Parlamentu w sprawie nowej strategii przemysłowej dla Europy wzywa Komisję do dalszego wdrażania podwójnej transformacji, energetycznej i cyfrowej w celu tworzenia nowych miejsc pracy, zapewnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki i promowania innowacji technologicznych.
Istotnego znaczenia nabiera tutaj kwestia energetyczna. Wojna postawiła Europę w punkcie, w którym wszyscy zdali sobie sprawę, że musimy w końcu ograniczyć zależność od rosyjskiego gazu i ropy oraz przyspieszyć produkcję własnej energii. Pozytywnie oceniam więc postulaty za zwiększeniem produkcji energii elektrycznej w Unii oraz za inwestowaniem w inteligentne sieci, wodór oraz infrastrukturę ogrzewania i chłodzenia.
W sprawozdaniu trafnie określono również długoterminowe cele, według których Unia Europejska musi stać się konkurencyjnym liderem zrównoważonej gospodarki, aby tworzyć synergię między przedsiębiorstwami, małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami i start-upami poprzez ambitną politykę badawczo-rozwojową. Wzmocnienie strategii przemysłowej oznacza także dążenie do usunięcia istniejących barier i zakłóceń w funkcjonowaniu jednolitego rynku europejskiego.
Omawiane sprawozdanie odzwierciedla istniejące wyzwania i dlatego głosowałem za końcowym tekstem w obecnej formie.

Rozporządzenie w sprawie wylesiania (A9-0219/2022 - Christophe Hansen)

13-09-2022

. – Sprawozdanie dotyczy ograniczenia w Unii Europejskiej konsumpcji produktów z dostaw, które mają wpływ na wylesienie lub degradację lasów na świecie. Propozycja rozporządzenia nakłada również zakaz wprowadzania na rynek europejski produktów, które przyczyniają się do wylesienia i degradacji lasów i nie są produkowane zgodnie z zasadami systemu należytej staranności (due diligence). Wyrażam nadzieję, że nowe rozporządzenie będzie miało pozytywny wpływ na ograniczenie globalnego wylesiania.
Uważam jednak, że mandat Parlamentu jest zbyt daleko idący – rozszerzenie zakresu projektu oraz zmiany w systemie zasad należytej staranności znacznie zwiększą obciążenia administracyjne i finansowe. Podjęcie takiego działania bez przeprowadzenia należytej analizy kosztów i korzyści oraz zaktualizowanej oceny skutków takiego rozszerzenia mogłoby powodować działania szkodliwe dla skuteczności i wykonalności rozporządzenia ze względu na brak praktycznych doświadczeń oraz złożone procedury administracyjne. Mam więc pewne wątpliwości i obawy o reakcje globalnych rynków oraz o wpływ nowych obciążeń na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Te argumenty spowodowały, że postanowiłem wstrzymać się od głosu.

Sztuczna inteligencja w epoce cyfrowej (A9-0088/2022 - Axel Voss)

03-05-2022

. – Sprawozdanie Posła Vossa jest wynikiem prac komisji specjalnej powołanej w celu rozważenia przyszłych potrzeb politycznych Unii w dziedzinie sztucznej inteligencji. Popieram wiele rekomendacji finalnego sprawozdania Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Erze Cyfrowej (AIDA), w której mialem zaszczyt być koordynatorem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Publiczna debata na temat wykorzystania sztucznej inteligencji powinna koncentrować się na ogromnym potencjale technologii w zakresie uzupełniania ludzkiej pracy. W połączeniu z niezbędną infrastrukturą, edukacją i szkoleniami sztuczna inteligencja może zwiększyć wydajność kapitału i pracy, innowacyjność, zrównoważony wzrost oraz tworzyć nowe miejsca pracy. Zgadzam się również z tezą, że Unia Europejska musi działać jako globalny twórca standardów w zakresie sztucznej inteligencji.
Niemniej jednak wierzę, że potrzebujemy podejścia jeszcze bardziej sprzyjającego innowacjom, które uznaje rolę ochrony praw własności intelektualnej, a także podejścia eksperymentalnego, takiego jak dedykowane środowiska regulacyjne (regulatory sandboxes). Jednocześnie musimy zapewnić równowagę między koniecznością wdrażania nowych technologii a realizacją polityki ochrony środowiska. Wierzę, że Zielony Ład i polityka w dziedzinie technologii powinny się wzajemnie uzupełniać. Przyjęcie z góry, że Zielony Ład powinien przeważać nad wszystkim, nie jest rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ takie założenie zagraża przyszłości naszych gospodarek i ogólnej zdolności do osiągnięcia naszych celów.
Z powyższych powodów postanowiłem wstrzymać się od głosu.

Zwiększenie płatności zaliczkowych ze środków REACT-EU (C9-0127/2022)

07-04-2022

. – Aby uzupełnić nowy instrument CARE, a także kontynuować solidarność wobec Ukrainy i skuteczną reaktywność UE w zaspokajaniu najpilniejszych potrzeb, instrument ma pomóc finansowo w przyjmowaniu uchodźców uciekających z Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji.
Komisja Europejska proponuje wypłatę 3,5 miliarda euro prefinansowania z alokacji na 2021 r., które państwa członkowskie otrzymają w zależności od liczby uchodźców przybywających z Ukrainy. Państwa członkowskie pierwszej linii oraz te, w których uchodźcy stanowią ponad 1% populacji, odnotują wzrost zaliczek z 11% do 45%. Polska będzie więc jednym z głównych beneficjentów.
Ponadto aby administracja była szybka i prosta, wprowadzono nową, uproszczoną deklarację kosztów. Oznacza to, że państwa członkowskie będą miały możliwość otrzymywania 40 euro tygodniowo za każdego uchodźcę, któremu udzielono tymczasowej ochrony, przez okres do 13 tygodni.
Chociaż jestem świadom, że środki te mogą być niewystarczające i mogą wymagać dalszych interwencji w nadchodzących tygodniach, popieram tę procedurę.

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. SOPHIE SCHOLL
03U051
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G04028
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex