Gerardo GAIBISSO Gerardo GAIBISSO
Gerardo GAIBISSO
Italien

Född : , Monte Argentario (GR)

Död :

2:a valperioden Gerardo GAIBISSO

Politiska grupper

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot

Nationella partier

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Democrazia cristiana (Italien)

Vice ordförande

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland

Ledamot

  • 26-07-1984 / 17-01-1986 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning
  • 17-01-1986 / 20-01-1987 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 14-04-1989 / 24-07-1989 : Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland

Suppleant

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetkontrollutskottet
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling