Veuillez remplir ce champ
José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO
José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO
Spanien

Född : , Madrid

3:e valperioden José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO

Politiska grupper

  • 25-07-1989 / 18-11-1990 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 19-11-1990 / 20-01-1992 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Vice ordförande
  • 21-01-1992 / 13-07-1993 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 14-07-1993 / 18-07-1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet

Nationella partier

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Popular (Spanien)

Ordförande

  • 14-07-1993 / 18-07-1994 : Utskottet för institutionella frågor

Vice ordförande

  • 05-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Finland
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EG-Finland
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Finland

Ledamot

  • 26-07-1989 / 11-03-1990 : Utskottet för ungdomsfrågor, kultur, utbildning, media och sport
  • 26-07-1989 / 18-02-1991 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EEG-Turkiet
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Utskottet för framställningar
  • 12-03-1990 / 14-01-1992 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet
  • 18-02-1991 / 14-01-1992 : Delegationen för förbindelserna med Bulgarien, Rumänien och Albanien
  • 15-01-1992 / 05-02-1992 : Delegationen för förbindelserna med Finland
  • 15-01-1992 / 13-09-1993 : Utskottet för framställningar
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för socialfrågor, sysselsättning och arbetsmiljö
  • 25-06-1993 / 14-07-1993 : Utskottet för institutionella frågor

Suppleant

  • 26-07-1989 / 11-03-1990 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet
  • 12-03-1990 / 14-01-1992 : Utskottet för ungdomsfrågor, kultur, utbildning, media och sport