Veuillez remplir ce champ
José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO
José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO
Spanien

Född : , Madrid

4:e valperioden José María GIL-ROBLES GIL-DELGADO

Politiska grupper

  • 19-07-1994 / 27-07-1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 28-07-1994 / 19-07-1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet

Nationella partier

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partido Popular (Spanien)

Talman

  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentet
  • 14-01-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets presidium

Vice talman

  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentet
  • 19-07-1994 / 13-01-1997 : Europaparlamentets presidium

Ledamot

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för institutionella frågor
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 24-05-1996 / 15-01-1997 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet

Suppleant

  • 21-07-1994 / 23-05-1996 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning