Niall ANDREWS Niall ANDREWS
Niall ANDREWS
Irland

Född : , Dublin

Död :

4:e valperioden Niall ANDREWS

Politiska grupper

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Europeiska demokratiska alliansen - Ledamot
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Gruppen Union för Europa - Ledamot

Nationella partier

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Fianna Fáil Party (Irland)

Vice ordförande

  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 27-10-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)

Ledamot

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Sydafrika
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Sydafrika
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 02-10-1997 / 27-10-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)

Suppleant

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter och inrikesfrågor
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter och inrikesfrågor