Alexandros ALAVANOS : 3:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 25-07-1989 / 09-06-1991 : Enad vänster - Ledamot
  • 10-06-1991 / 15-01-1992 : Enad vänster - Ordförande
  • 16-01-1992 / 18-07-1994 : Enad vänster - Ledamot

Nationella partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Synaspismos tis Aristeras kai tis Proodou (Grekland)

Ledamot 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Ungern
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen för förbindelserna med Ungern
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Ungern

Suppleant 

  • 26-07-1989 / 14-02-1990 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 14-02-1990 / 11-03-1991 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling
  • 11-03-1991 / 14-01-1992 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för framställningar
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för energi, forskning och teknik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)