Raphaël GLUCKSMANN Raphaël GLUCKSMANN
Raphaël GLUCKSMANN

Gruppen Progressiva förbundet av Socialdemokrater i Europaparlamentet

Ledamot

Frankrike - Place publique (Frankrike)

Född : , Boulogne-Billancourt

9:e valperioden Raphaël GLUCKSMANN

Politiska grupper

  • 02-07-2019 ... : Gruppen Progressiva förbundet av Socialdemokrater i Europaparlamentet - Ledamot

Nationella partier

  • 02-07-2019 ... : Place publique (Frankrike)

Vice ordförande

  • 10-07-2019 ... : Underutskottet för mänskliga rättigheter

Ledamot

  • 02-07-2019 / 09-07-2019 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 02-07-2019 ... : Utskottet för utrikesfrågor
  • 10-02-2020 ... : Utskottet för internationell handel

Suppleant

  • 02-07-2019 ... : Utskottet för konstitutionella frågor
  • 02-07-2019 ... : Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU–Moldavien
  • 08-07-2019 ... : Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor
  • 17-07-2019 ... : Delegationen till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavsområdet
  • 10-03-2020 ... : Delegationen till den parlamentariska församlingen Euronest

Kontakt

Bruxelles

Strasbourg