COVID-19: Poslanci volají po jednotnější reakci celé EU  

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • prvního hlasování mimořádné schůze se zúčastnilo 687 poslanců 
  • řečníci žádali o více solidarity a spolupráce mezi členskými státy 
  • EU potřebuje dlouhodobá opatření na zmírnění dopadů krize a větší podporu výzkumu 
Poslanci diskutovali s předsedkyní Evropské komise o možnostech posílení spolupráce členských států v EU v boji proti nákaze COVID-19.  

Poslanci během čtvrteční plenární rozpravy podpořili opatření EU pro boj proti nákaze COVID-19 a vyzvali členské státy k větší vzájemné solidaritě.

Zákonodárci v debatě, která předcházela zásadnímu naléhavému hlasování o prvním balíku opatření zaměřených na koordinovanou podporu úsilí členských států vypořádat se s pandemií nového koronaviru, vyzvali členské státy k užší spolupráci. Žádali také, aby státy ponechaly vnitřní hranice otevřené a umožnily tak nepřetržité doručování zdravotnického vybavení a nezbytného zboží.

Zástupci všech poslaneckých klubů se setkali za přísných hygienických opatření v jednacím sále EP v Bruselu, další poslanci se debaty zúčastnili z prostředí jejich domovů.

Všechna hlasování dnes proběhnou mimořádně na dálku. Prvního z nich, které rozhodlo o zkráceném projednání balíku legislativních opatření proti nákaze COVID- 19 prostřednictvím tzv. naléhavého postupu, se zúčastnilo 687 poslanců.

Rozprava

Prohlášení jednotlivých řečníků jsou k dispozici po kliknutí na jejich jméno.

Rozpravu zahájil předseda EP David Sassoli. Zdůraznil, že Evropský parlament i přes pandemii nepřestane fungovat: „Toto je způsob, jakým můžeme sloužit občanům, našim komunitám a zdravotníkům, kteří se obětují na odděleních našich nemocnic po celé Evropě. Parlament bude nadále plnit svou demokratickou funkci.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poukázala na potřebu společné reakce a nezbytnost zachování jednotného trhu. „Když jsme potřebovali přístup „všichni za jednoho“, odpověď mnohých byla „jen pro mě“. Teď se to však zlepšuje. Volný pohyb zboží a služeb je jedinou možností, jak dostat zásoby tam, kde jsou potřebné. Stavění bariér mezi nás nemá jednoduše žádný smysl! Evropští občané si budou pamatovat, jaká rozhodnutí a opatření jsme dnes přijali.“

„Potřebujeme Evropu, která každý večer vyjde na balkon, aby zatleskala zdravotníkům,“ prohlásil Esteban González Pons (EPP, ES). Poslanec podpořil předsedkyni Evropské komise a vyzval k přesměrování zdrojů do místní zdravotní péče a zajištění volného pohybu zdravotnického vybavení a zboží v EU. Zdůraznil také potřebu zachovat současné demokratické procesy, zvýšit investice do výzkumu a zlepšit solidaritu mezi evropskými lídry, jejichž „evropský duch selhává“.

„Dnešní rozhodnutí jsou pouze prvním krokem,“ prohlásil Javier Moreno Sánchez (S&D, ES) a zdůraznil potřebu jakéhosi Marshallova plánu Evropské unie, který by byl financovaný prostřednictvím nového společného evropského dluhového nástroje, a evropského fondu nezaměstnanosti, který by měl za cíl zmírnit hospodářské a sociální dopady krize způsobené nákazou COVID-19.

„Pokud je Evropa o hospodářské a měnové solidaritě, solidarita ve zdravotnictví je ještě o mnoho potřebnější,“ řekl Dominique Riquet (Renew, FR). Poslanec podpořil kroky zaměřené na ukončení letů prázdných letadel a prohlásil, že dobře zorganizované dodavatelské řetězce jsou prostředkem ke stabilizaci Evropy a k boji proti nákaze COVID-19. „Chci, aby se aforismus „co nás nezabije, to nás posílí“ vztahoval na Evropu a její občany,“ dodal.

Nicolas Bay (ID, FR) zkritizoval reakci EU na současnou krizi: „Máme před sebou velkou výzvu a vy tu nejste. Evropská komise ohrozila Evropany. EU není schopná ani zkoordinovat opatření přijatá členskými státy. Krize spojená s COVID-19 je klínem, možná už posledním, do rakve impotentní byrokracie,“ řekl.

Vděčnost nestačí, prohlásila Ska Kellerová (Greens, EFA, DE) vyzývající k podání pomocné ruky i zemím západního Balkánu. Zelení požadují finanční podporu pro lidi, kteří přišli o svůj příjem, a zajištění stability zemí EU prostřednictvím tzv. koronabondů. Tyto těžké časy nemají být „záminkou k podkopání systému brzd a protivah“: vlády členských států musí zůstat pod kontrolou národních parlamentů, dodala.

Derk Jan Eppink (ECR, NL) navrhl odlišnou reakci na krizi: „Nové eurobondy anebo koronabondy by nebyly efektivní cestou k revitalizaci evropského hospodářství. Obyvatelé urgentně potřebují hotovost. Národní centrální banky by namísto toho měly našim občanům a podnikům poskytovat úvěry s nulovými úrokovými sazbami.“

„Evropa, která chrání, by se postarala o své nepostradatelné pracovníky. Namísto potlesku zdravotníkům, pokladníkům, lidem, na kterých závisí náš život, jim raději pomozme,“ navrhla Manon Aubryová (GUE/NGL, FR). Poslankyně vyzvala ke společné výrobě zdravotnického vybavení a k jasné a koordinované strategii ukončení izolace v budoucnosti.

Rozpravu zakončil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který poslancům zodpověděl jejich otázky.

Videozáznam celé rozpravy je k dispozici zde.