COVID-19: ELi vahendeid saab võitluses pandeemia vastu kasutada senisest kiiremini ja paindlikumalt  

Pressiteade 
 
 
  • Maksimaalne paindlikkus suunata ELi struktuurifondide kasutamata vahendid kodanike kaitsmiseks COVID-19 pandeemia ajal 
  • Suurem toetus ELi kaluritele, vesiviljelustootjatele ja põllumajanduslikule toidutööstusele  
  • Euroopa abifond enim puudustkannatavate isikute jaoks jätkab abi andmist seal, kus seda kõige rohkem vajatakse. 
Parlamendiliikmed erakorralisel kaughääletusel  

Euroopa Parlament võttis täna vastu täiendavad abinõud, et ELi vahendeid saaks võitluses COVID-19 pandeemia vastu kasutada viivitamatult ja paindlikult.

Reedel toimunud erakorralisel täiskogu istungil kiitis Euroopa Parlament kiirmenetluse teel heaks Euroopa Komisjoni poolt 2. aprillil esitatud koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatuse täiendatud versiooni (CRII+).


Heakskiidetud ettepanekud:


  • Erimeetmed ELi vahendite paindlikuks kasutamiseks: Vastuvõetud meetmed võimaldavad liikmesriikidel paigutada vahendeid ümber kolme peamise ühtekuuluvusfondi (Euroopa Regionaalarengu Fond, Euroopa Sotsiaalfond ja Ühtekuuluvusfond) vahel, eri piirkonnakategooriate vahel ja fondide prioriteetsete valdkondade vahel.

Erandkorras on käimasoleva kriisiga seotud ühtekuuluvuspoliitika programme võimalik rahastada täies ulatuses ELi vahenditest (aruandlusaasta 1. juuli 2020-30. juuni 2021). Hääletatud meetmed lihtsustavad ühtlasi programmide heakskiitmist, aitavad kiirendada rakendamist ning lihtsustada rahastamisvahendite kasutamist ja auditeid.


Uued eeskirjad võimaldavad põllumajandustootjatel saada soodsatel tingimustel laene või tagatisi, et katta oma tegevuskulud kuni 200 000 euro ulatuses. Samuti vabastavad eeskirjad maaelu arenguks kasutamata jäänud vahendid, et võidelda COVID-19 vastu. Ettepanek võeti vastu 689 poolt- ja kuue vastuhäälega, erapooletuid oli üks.


  • Erimeetmed COVID-19 puhangu mõju leevendamiseks kalandus- ja vesiviljelussektoris: Tänu erimeetmetele toetatakse kalureid, kes peavad pandeemia tõttu ajutiselt tegevuse peatama, antakse rahalist abi vesiviljelustootjatele tootmise peatamiseks või vähendamiseks, tagatakse toetus tootjaorganisatsioonidele kala- ja akvakultuuritoodete ajutiseks ladustamiseks, ning võimaldatakse riiklike rakendusfondide paindlikum ümberjaotamine.

Parlamendiliikmed kiitsid pärast Euroopa Liidu Nõukoguga mitteametliku kokkuleppe saavutamist heaks ka rea parandusi, mis võimaldavad toetada uusi kalureid ja kalureid, kes kalastavad ilma paadita. Nende parandustega kohandatakse ka äärepoolseimate piirkondade jaoks ette nähtud sätteid ning tagatakse eelarve paindlikkus, et aidata riike, kes on kõik eraldatud vahendid juba ära kasutanud. Täiendatud ettepanek võeti vastu 671 poolt- ja kümne vastuhäälega, erapooletuid oli 15.



Pärast mitteametlikku kokkulepet Euroopa Liidu Nõukoguga kiitsid parlamendiliikmed heaks ka muudatused, mis võimaldavad abi andmist näiteks elektrooniliste või pabervautšerite abil, et tagada kõigi tegevuses osalejate ohutus ning jõuda kõige haavatavamate ja tõrjutumate isikuteni. Heakskiidetud meetmete eesmärk on kaitsta kõige haavatavamaid inimesi COVID-19 ohvriks langemise eest ning tagada, et toiduabi ja esmane materiaalne abi jõuaksid turvaliselt abivajajateni. Muudetud ettepanek võeti vastu 686 poolt- ja seitse vastuhäälega, erapooletuid oli kolm.


Järgmised sammud


Nõukogu peab parlamendi seisukoha ametlikult heaks kiitma. Vastuvõetud meetmed jõustuvad lähipäevil pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.