Arutelu: ELi liidrid vajavad eelarveläbirääkimistes Euroopa Parlamendi toetust 

Pressiteade 
 
 
EP hinnangul on EK ettepanekud ELi järgmiseks pikaajaliseks eelarveks ja taastumiskavaks vastuvõetavad, kuid vähemaga pole liikmed nõus  

Parlamendiliikmed rõhutasid arutelus ELi järgmise pikaajalise eelarve ja taastamiskava üle, et riigijuhid peavad 17. juuli Euroopa Ülemkogu arutelul arvestama parlamendi seisukohtadega.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli ja Euroopa Komisjoni asepresidendi Maroš Šefčovičiga peetud arutelus rõhutas enamik Euroopa Parlamendi liikmeid, et parlament toetab komisjoni algseid ettepanekuid majanduse elavdamise paketi ja ELi uuendatud pikaajalise eelarve kohta.


Samas nõudsid sõnavõtjad taastumiskavale selget tagasimakseplaani, mis sisaldaks uusi ELi omavahendeid, näiteks digimaksu ning CO2 heitkogustega kauplemise süsteemil põhinevat maksu, et vältida kodanike maksukoormuse suurenemist.


Mitmed liikmed rõhutasid, et

  • taastumisfond ei tohi kaasa tuua uusi kokkuhoiumeetmeid,
  • kõigil ELi toetusesaajatel tuleb kinni pidada õigusriigi põhimõttest,
  • investeeringud peavad tugevdama ELi vastupanuvõimet, näiteks toetades digiarengut.

Parlamendiliikmete hinnangul tuleb eelarveläbirääkimistel keskenduda pikale perspektiivile. Ühtlasi rõhutasid saadikud, et ELi liidrite omavaheline kokkuleppe ei ole lõplik otsus, sest järgmisele pikaajalisele ELi eelarvele peab absoluutse häälteenamusega heakskiidu andma Euroopa Parlament.


Lisaks aruteludele täiskogul, kohtusid Euroopa Parlamendi president David Sassoli, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ning Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel täna Euroopa Komisjoni presidendi von der Leyeniga, et valmistada ette eelseisvaid poliitilisi läbirääkimisi.


Taustainfo

19. juunil arutasid ELi riigipead ja valitsusjuhid plaane COVID-19 kriisist taastumiseks ning Euroopa Komisjoni 27. mail esitatud uut pikaajalist eelarvet, kuid ühises seisukohas kokkuleppele ei jõutud.

17. juulil kohtuvad ELi juhid Brüsselis üle pika aja taas näost näkku, et jõuda kokkuleppele ELi järgmise pikaajalise eelarve (2021-2027) osas.


    Sõnavõttude vaatamiseks kliki nimel


    Charles MICHEL, Euroopa Ülemkogu eesistuja

    Maroš ŠEFČOVIČ, Euroopa Komisjoni asepresident

    Siegfried Mureşan (EPP, Rumeenia)

    Iratxe GARCÍA PÉREZ (S&D, Hispaania)

    Valerié HAYER (Renew Europe, Prantsusmaa)

    Gilles LEBRETON (ID, Prantsusmaa)

    Philippe LAMBERTS (Greens/EFA, Belgia)

    Johan VAN OVERTVELDT (ECR, Belgia)

    Manon AUBRY (GUE/NGL, Prantsusmaa)