Eiropas ombuds: „Man patīk spēt kalpot iedzīvotājiem”

Pagājušonedēļ Eiropas Parlamenta deputātus ar pārskatu par 2010.gadā paveikto iepazīstināja Eiropas ombuds Nikifoross Diamandouross. Intervijā Eiropas Parlamenta mājas lapai viņš pastāstīja par pērnā gada sūdzību tendencēm, galvenajām problēmām dialogā ar iedzīvotājiem un iestādēm un gandarījumu, ko sniedz šis darbs.

Nikifoross Diamandouross
Nikifoross Diamandouross

2010.gadā eiropieši iesniedza mazāk sūdzību nekā iepriekšējā gadā. Kādēļ?


Vairums iedzīvotāju nesaprot, kādas ir manas pilnvaras. 70% sūdzību, ko saņemu es, būtu jāsūta valstu ombudiem.  Lai vērstos pie manis, sūdzībai jāizpilda divi nosacījumi — tai jānorāda, ka kāda ES iestāde pārkāpusi ES tiesību aktus. Lai izvairītos no pārpratumiem, es pilnībā pārveidoju manu mājas lapu. Tagad tā ir jaudīgs interaktīvs ceļvedis, kas sniedz atbildes par iespējamām sūdzībām. Nepieņemamo sūdzību skaits ir samazinājies par 23%; tās tagad nonāk pareizajā vietā.


Kādus apgalvojumus jums pērn nācās izskatīt visbiežāk?


Apgalvojumi ietilpst piecās galvenajās kategorijās: pirmā — pārredzamības trūkums, otrā — konkursi un subsīdijas, trešā — ES institūciju darbinieku sūdzības (pirms griešanās Tiesā), ceturtā — EPSO (Eiropas Personāla atlases birojs) un piektā — Komisijas loma kā līgumu uzraudzītājai; jebkurš pilsonis var iesniegt sūdzību, ja viņš uzskata, ka dalībvalsts neievēro ES tiesību aktus un ka Komisija neatbilstoši virza pārkāpuma procedūru.


Vai ir gadījumi, kas jums īpaši iespiedušies atmiņā?


Mans galvenais ierocis ir īpašs ziņojums Eiropas Parlamentam. Es to izmantoju pērn, kad viens komisārs kādai NVO 15 mēnešus liedza piekļuvi dokumentiem par Vācijas autoražotāju Porsche — likumā bija noteikti trīs mēneši.


Lai gan ES iestādes lielā mērā ievēro jūsu lēmumus, jūs joprojām saņemat neapmierinošas atbildes uz jūsu kritiskajām piezīmēm. Kā jūs risināt šo jautājumu?


Es kontrolēju to, kā iestādes seko maniem aizrādījumiem par kļūdām pārvaldē. Sešus mēnešus pēc aizrādījuma  izteikšanas es tās aicinu mani informēt par paveikto. Tām ir man jāatskaitās.


Jūs ieviesāt nepārtrauktu dialogu ar lūgumrakstu iesniedzējiem. Kāpēc tas ir svarīgi?


Lisabonas līgums paredz uzlabotu dialogu ar iedzīvotājiem. Kā iestādei, kas izskata Eiropas iedzīvotāju sūdzības, ir loģiski, kas es cenšos sistemātiski ar viņiem sazināties un arī mudinu citas ES iestādes darīt tāpat.


Kas jums jūsu darbā patīk visvairāk?


Man patīk, ka es sadarbojos ar labu, profesionālu civildienestu, kas pārzina spēles noteikumus. Pat tad, kad ES institūcijām pietrūkst zināšanu par likumu, es varu ar tām veidot jēgpilnu dialogu. Man šis darbs patīk arī tādēļ, ka tas man dod iespēju kontaktēties ar 27 dalībvalstu un kandidātvalstu pilsoņiem. Man patīk spēt kalpot iedzīvotājiem un sekmēt pakalpojumu kultūru.


Intervija sākotnēji publicēta 2011. gada 31. oktobrī.

2010.gada sūdzības

  • Gandrīz 58% no saņemtajām sūdzībām tika iesniegtas, izmantojot internetu.
  • Visvairāk sūdzību (uz vienu iedzīvotāju) bija no Luksemburgas, vismazāk — no Lielbritānijas.
  • 219 sūdzības bija par Eiropas Komisiju, 35 — par EPSO, 22 — par Eiropas Parlamentu.
  • 52% sūdzību tika izskatīti triju mēnešu laikā.