COVID-19: Državni organi morajo narediti več za ozaveščanje o ukrepih EU 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Pretok informacij in komunikacija sta ključna v boju proti koronavirusu 
  • Institucije EU podpirajo solidarnostne ukrepe v državah članicah 
  • Nacionalni organi bi morali bolj ozaveščati o ukrepih EU v boju proti COVID-19, ter ublažiti vpliv krize na javno zdravje in gospodarstvo 

Podpredsednika Evropskega parlamenta, zadolžena za komuniciranje, sta pozvala države članice, naj storijo več za obveščanje javnosti o ukrepih in solidarnosti EU v boju proti koronavirusu.

“Pretok informacij in komunikacija sta ključnega pomena pri reševanju trenutne zdravstvene in gospodarske krize, ki jo je povzročila pandemija koronavirusa,” sta poudarila Othmar Karas, (ELS, Avstrija) in Katarina Barley (S&D, Nemčija) podpredsednika Evropskega parlamenta.


“Najpomembneje je, da imajo nacionalni organi jasna in usklajena sporočila javnosti o ukrepih, sprejetih za preprečevanje širjenja virusa, zlasti pri ponovnem rahljanju in odpravi omejitev. Pomembno je tudi, da to poteka usklajeno po vsej Evropski uniji,” je povedal Othmar Karas.


“Zaradi enotnosti in solidarnosti EU je nujno, da si nacionalni organi prizadevajo za ozaveščanje državljanov o skupnih ukrepih v boju proti krizi, ki so jih sprejele institucije EU, saj se lahko le tako borimo proti dezinformacijam. Prav zato bi morali novinarske konference in video posnetke govorov predsednice Evropske komisije Ursule Von der Leyen, zlasti tiste, ki prihajajo iz Parlamenta, široko predvajati v državah članicah. Informacije ustvarjajo zavest,” je še dodal Karas.


“Pobud, sprejetih na ravni EU, ne potrjujejo samo poslanke in poslanci Parlamenta, temveč tudi vse nacionalne vlade. Vsi igramo vlogo pri odločanju in vsi imamo svoj del pri rezultatih,” je povedala Katarina Barley, podpredsednica Parlamenta.


“To je pomembno zaradi odgovornosti, transparentnosti, demokracije in zaupanja v strukture našega upravljanja. Številni vidiki koronkrize zahtevajo skupen pristop in združena sredstva – pri dogovoru za ohranjanje odprtih meja za pretok življenjsko pomembnih živil in storitev, podpori podjetjem, delovnim mestom in potrošnikom, sredstvih za spodbujanje raziskav o zdravilih in cepivih, skupnih pravilih za letalsko industrijo, podpornih ukrepih za kmetijstvo ter turistični sektor in pri pomoči sosednjim državam in partnerjem iz tretjih držav,” je še dodala Barleyeva.


“Evropska unija in Evropska centralna banka sta skupaj zbrali na stotine milijard evrov finančne podpore za pomoč državam članicam, kar je bilo mogoče samo zaradi kreditne sposobnosti Evropske unije in velikega finančnega vzvoda, ki ga ima,” je pojasnil Karas.


“Kljub temu se o velikih prizadevanjih EU premalo poroča ali pa še huje, širijo se različne dezinformacije, ki javnost hranijo s zavajajočimi in napačnimi novicami, kar škodi dejanskim prizadevanjem za medsebojno podporo v teh zelo težkih in negotovih časih,” je zaključila Barleyeva.


Povzetek ukrepov, ki jih je sprejela EU v boju proti koronavirusu:


Odziv EU na izbruh koronavirusa


Koronavirus: časovnica ukrepov EU


Pregled odziva Komisije na pandemijo koronavirusa