skip to content
 
 
 

Biuro PE we Wrocławiu

 .
 
Majowa sesja plenarna
Na majowej sesji plenarnej posłowie wezwali do utworzenia pakietu na rzecz odbudowy w wysokości 2 bilionów euro, aby pomóc w naprawie skutków koronawirusa.
Szesnaście lat temu Polska dołączyła do rodziny państw Unii Europejskiej. Od 16 lat, 9 maja, w rocznicę Deklaracji Schumana, świętujemy uroczyście Dzień Europy. W tym roku, z uwagi na pandemię COVID-19, zmuszeni jesteśmy przenieść nasze święto do sieci.
Unia Europejska świętuje w tym roku 70-lecie podpisania Deklaracji Schumana, która zapoczątkowała proces tworzenia wspólnoty europejskiej. Z tej okazji wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego, we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu, wyprodukowało spot opowiadający historię jednoczenia kontynentu.
Siedemdziesiąt lat temu, gdy świat, podzielony na dwa wrogie obozy i pogrążony w mrokach Zimnej Wojny, drżał przed groźbą konfliktu nuklearnego na osi USA - ZSRR, przełomowa deklaracja Roberta Schumana położyła solidny fundament pod budowę wspólnej Europy. Europy opartej na pokoju i współpracy gospodarczej.
W tym roku mija okrągłe 70 lat od dnia, gdy francuski minister spraw zagranicznych, Robert Schuman, ogłosił przełomowy plan, z którego narodziła się dzisiejsza Unia 27 państw. Dlatego też od szesnastu lat, 9 maja w rocznicę Deklaracji Schumana, świętujemy uroczyście Dzień Europy.
Posłowie chcą szerokiego pakietu wspierającego europejską gospodarkę po kryzysie związanym z COVID-19, włącznie z obligacjami na rzecz ożywienia gospodarczego zabezpieczonymi budżetem UE.
Podczas debaty z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem posłowie wezwali do bardziej skoordynowanych działań europejskich w celu ochrony obywateli i wspierania gospodarki.
Instytucje europejskie walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i udzielają pomocy państwom członkowskim potrzebującym sprzętu i wsparcia. W dłuższej perspektywie, Unia Europejska pracuje nad złagodzeniem społecznych i gospodarczych skutków kryzysu wywołanego prez pandemię. Przedstawiamy 10 kroków, które UE podjęła w walce z COVID-19.
Z przykrością informujemy Państwa, że w związku z decyzją władz Parlamentu Europejskiego mającą na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, zaplanowana na piątek 13 marca debata "Z Widokiem na Erasmus+" została odwołana.
Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z organizacją studencką Erasmus Student Network zapraszają na spotkanie pt. "Z Widokiem na Erasmus+. Mobilność i edukacja młodych Europejczyków".
W związku z decyzją Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z dnia 2 marca, podyktowanej troską o bezpieczeństwo zdrowia publicznego, w celach profilaktyki przenoszenia wirusa COVID-19, zostały odwołane wszystkie wydarzenia o charakterze publicznym mające mieć miejsce w siedzibach Parlamentu Europejskiego, w tym w Biurze Kontaktowym we Wrocławiu.