skip to content
 
 
 

Zarośniemy brudem? Unia Europejska chce energooszczędnych odkurzaczy...

Nie tak dawno pojawiły się doniesienia dotyczące nowych unijnych przepisów, które ograniczają moc odkurzaczy sprzedawanych w Unii. Celem nowych standardów jest zapewnienie lepszej oferty odkurzaczy, które pochłaniają więcej kurzu, zużywają mniej energii, pomagają obniżyć opłaty za prąd i są lepsze dla środowiska. Mniejsza moc nie oznacza mniejszej wydajności. Nowe zasady koncentruje się na efektywności pochłaniania kurzu. Odkurzanie bardziej wydajnym odkurzaczem trwa krócej, przez co zużywa on mniej energii.

Badania wykazały, że wprowadzenie na rynek bardzo wydajnych odkurzaczy pozwoli zaoszczędzić 19 terawatogodzin (TWh) energii rocznie w UE do 2020 roku. Dla porównania, roczna oszczędność pozwoliłaby zasilać metro w Londynie przez okres ok. 20 lat.

Od września 2014 roku maksymalna dopuszczalna moc odkurzaczy zostanie ograniczona do 1600 watów, a od września 2017 roku - do 900 W (aktualna średnia na rynku to około 1800 W).

Wszystkie niezbędne informacje zostaną zawarte w nowym systemie etykietowania, tak aby konsumenci byli dokładnie poinformowani o cechach produktu, który zamierzają kupić. Etykieta będzie zawierać następujące informacje:
• efektywność energetyczna (wyrażona za pomocą klas od A do G, podobnie jak w przypadku pralek i lodówek),
• wydajność (zdolność do pochłaniania kurzu),
• ponowna emisja kurzu w powietrzu wydechowym (szczególnie ważna dla alergików),
• poziom hałasu.

Podsumowując, celem nowych przepisów jest zachęcenie do wprowadzenia na rynek nowej generacji urządzeń o wysokiej wydajności i niskim zużyciu energii.

 .

Więcej informacji

Więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej (w jęz. angielskim)