skip to content
 
 
 
 
 .
12-12-2018
 .

Nagroda im. Sacharowa dla Ołeha Sencowa. "Ołeh z natury jest wojownikiem"

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został laureatem Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 12 grudnia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W imieniu laureata Nagrodę odebrali jego kuzynka Natalia Kaplan i prawnik Dmitrij Dinze.

Nagroda im. Sacharowa dla Ołeha Sencowa
Nagroda im. Sacharowa dla Ołeha Sencowa
 .

Tegoroczny laureat został wyłoniony 25 października przez Konferencję Przewodniczących (przewodniczący Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych) spośród trzech finalistów.

Wręczając Nagrodę, przewodniczący Antonio Tajani powiedział: "Ołeh Sencow został nominowany za pokojowy protest przeciwko nielegalnej okupacji jego rodzinnego Krymu. Także za odwagę, determinację i przekonanie o godności ludzkiej, demokracji, rządach prawa i prawach człowieka - to są wartości, na których zbudowana jest nasza Unia, wartości, które (...) Parlament Europejski ceni, podtrzymuje i promuje".

"Strajk głodowy i odważna postawa Sencowa uczyniły go symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie" - dodał Tajani. Zwracając uwagę, że Nagrodę przyznano w momencie napięć między Rosją a Ukrainą, Tajani wezwał do rozwiązania konfliktu i wyraził poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Tajani wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Sencowa i wszystkich innych nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy w Rosji i na Krymie, a także innych uwięzionych laureatów.

Przyjmując nagrodę, Natalia Kaplan, kuzynka Sencowa, powiedziała, że "Ołeh jest osobą, która nie może się poddać i po prostu spokojnie siedzieć. Z natury jest wojownikiem". Dodała, że "podczas 145-dniowego strajku głodowego [Sencowa - red.] nie został uwolniony ani jeden więzień polityczny, ale to nie znaczy, że [Ołeh - red.] przegrał. Dzięki jego czynowi cały świat mówił o rosyjskich represjach: to zwycięstwo".

Kaplan przekazała również wiadomość od Sencowa: "Nie mogę być obecny, ale możecie usłyszeć moje słowa. Nawet jeśli ktoś iiny je wypowiada, to słowa są głównym narzędziem człowieka, a często także jedynym, zwłaszczakiedy odebrano mu wszystko inne".

Ołeh Sencow

Sencow to ukraiński reżyser skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko de facto rosyjskiej władzy na Krymie. Organizacja Amnesty International nazwała proces Sencowa “nieuczciwym procesem przed wojskowym sądem”. Sencow reprezentuje symbolicznie grupę około 70 obywateli Ukrainy bezprawnie aresztowanych i skazanych na długoletnie więzienie przez siły rosyjskie okupujące Krym. Od połowy maja do 6 października 2018 roku Sencow prowadził protest głodowy, który przerwał w obawie, że będzie karmiony siłą.

 .

Obejrzyj relację z ceremonii wręczenia Nagrody

 .

Finaliści

Sencow jest jednym z trzech finalistów Nagrody za 2018 rok. Poza ukraińskim reżyserem w finale znalazło się także 11 organizacji pozarządowych chroniących praw człowieka i ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym oraz Nasser Zefzafi, lider Hiraku - ruchu sprzeciwu działającego w regionie Rif w Maroku. Więcej informacji o finalistach.  

Finaliści Nagrody zostali zaproszeni na grudniową uroczystość w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 roku Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

W 2017 roku Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli otrzymała opozycja demokratyczna w Wenezueli.

 .

Wideo: Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli

 .
 

Nagroda im. Sacharowa: Jak wyłania się laureata?

Nagroda im. Sacharowa: Jak wyłania się laureata?
Nagroda im. Sacharowa: Jak wyłania się laureata?

Więcej informacji:

Przemówienie przewodniczącego Tajaniego na uroczystości wręczenia Nagrody (w jęz. angielskim)
Lista finalistów Nagrody za rok 2018
Oficjalna strona Nagrody im. Sacharowa
Sylwetki dotychczasowych laureatów Nagrody im. Sacharowa
30-lecie Nagrody im. Sacharowa