skip to content
 
 
 
 
 .
11-07-2019
 .

David-Maria Sassoli nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

W środę 3 lipca włoski poseł David-Maria Sassoli z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W drugiej turze głosowania Sassoli zdobył 345 z 667 ważnych głosów.

 .

David-Maria Sassoli urodził się 30 maja 1956 r. we Florencji. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego od 2009 r. W maju 2019 roku został wybrany po raz trzeci do Parlamentu Europejskiego z listy Partii Demokratycznej. Będzie przewodniczył Parlamentowi do stycznia 2022 roku.

David Sassoli
David Sassoli

Również w środę Parlament Europejski wybrał swoich 14 wiceprzewodniczących, wśród nich Ewę Kopacz, na dwuipółroczną kadencję. Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego, w tym również przewodniczyć posiedzeniom plenarnym.

W czwartek rano posłowie wybrali pięciu kwestorów, wśród których znalazł się ponownie poseł Karol Karski. Kwestorzy zajmują się sprawami administracyjnymi bezpośrednio dotyczącymi samych posłów.

Przewodniczący, wiceprzewodniczący i kwestorzy są członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego, które sporządza m. in. wstępny projekt budżetu Parlamentu i podejmuje decyzje w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych.

 .
 

Więcej informacji:

Komunikat prasowy: David-Maria Sassoli nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Europejskiego, 3 lipca 2019
Oficjalna strona internetowa przewodniczącego Parlamentu (po angielsku, francusku i włosku)
Infografika: jak wybierany jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Komunikat prasowy: Nowi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, 3 lipca 2019
Komunikat prasowy: Kwestorzy PE wybrani, Prezydium Parlamentu w komplecie, 4 lipca 2019