skip to content
 
 
 

Marzec 2019

 
 
Parlament Europejski
 Biuro w Polsce
 

Biuletyn - Marzec 2019
 
Zapowiedź sesji plenarnej (11-14 marca)


W poniedziałek na sesji plenarnej posłowie będą debatować m. in. o utworzeniu Europejskiego Korpusu Solidarności (głosowanie we wtorek) oraz o akcie w sprawie cyberbezpieczeństwa (głosowanie w środę). Wieczorem odbędzie się dyskusja na temat relacji UE-Rosja (głosowanie we wtorek).

 

We wtorek o 10.00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim na temat przyszłości Europy. Później posłowie zagłosują m. in. w sprawie przepisów, które mają zapewnić ochronę danych osobowych w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po południu posłowie będą debatować m. in. nad sprawozdaniem w sprawie działań podjętych przez ESDZ dwa lata po sprawozdaniu PE w sprawie unijnej komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania wrogiej propagandzie stron trzecich oraz zaleceniem i sprawozdaniem w sprawie umowy o współpracy na rzecz na rzecz partnerstwa i rozwoju między UE a Afganistanem (sprawozdawczyni Anna Fotyga, głosowania w środę). 

 

W środowy poranek Parlament Europejski omówi program posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się 21-22 marca w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W południe pod głosowanie zostaną poddane sprawozdania - m. in. w sprawie kontynuacji trwających działań w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ w związku z Brexitem (poseł sprawozdawca Bogdan Zdrojewski), w sprawie niektórych aspektów bezpieczeństwa lotniczego w odniesieniu do Brexitu (poseł sprawozdawca Kosma Złotowski) oraz przyjmą nowe zasady, dzięki którym zwiększy się dostępność produktów i usług lda osób niepełnosprawnych. Po południu odbędą się debaty m.in. w sprawie rekomendacji otwarcia negocjacji handlowych między UE i USA (głosowanie w czwartek). Późnym wieczorem posłowie omówią sprawozdanie Tadeusza Zwiefki w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę (głosowanie w czwartek).

 

W czwartek Parlament Europejski zajmie się przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa.


Lista sprawozdań wraz z poprawkami
Więcej informacji o sesji plenarnej
Transmisja obrad na żywo


Wydarzenia

 
Dzień Kobiet: Relacja z debaty  „Kobiety w dyplomacji. Jak przebić szklany sufit?”


W czwartek 7 marca 2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zorganizowało w Warszawie debatę „Kobiety w dyplomacji. Jak przebić szklany sufit?”.

 

W trakcie debaty paneliści dyskutowali o tym, dlaczego dyplomacja i polityka międzynarodowa to dziedziny, w których nadal niewiele kobiet zajmuje najwyższe stanowiska. Starali się odpowiedzieć na pytanie, jakie mechanizmy i procesy przyczyniają się do dysproporcji płci w obszarze polityki zagranicznej i co należy zrobić, aby zmienić aktualną sytuację. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się również nad tym, jakie wartości i jaki styl negocjacji wnoszą kobiety do polityki zagranicznej, a także z jakimi trudnościami muszą się zmagać w trakcie pełnienia służby dyplomatycznej.

 

W dyskusji panelowej udział wzięli: Božena Forštnarič Boroje, Ambasador Słowenii w Polsce, Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, Emer Margaret O'Connell, Ambasador Irlandii w Polsce, Anna Raduchowska-Brochwicz, radca-minister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, była Ambasador RP w RPA, Lech Miodek, wieloletni dyplomata.

 

Spotkanie poprowadziła dziennikarka radiowa Karolina Głowacka.

 

Debatę panelową poprzedziła prezentacja kampanii tymrazemglosuje.eu oraz prezentacja dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych w której zaprezentowane zostały wyniki badań nad udziałem kobiet w polskiej polityce zagranicznej.

 
Zapis debaty na YouTube
 
 
 
O karierze w instytucjach UE na Wiosennych Targach Pracy UEK w Krakowie


7 marca pracownicy Biura PE wzięli udział w Wiosennych Targach Pracy organizowanych przez krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. Podczas targów odpowiedzieliśmy na wiele pytań o możliwości stażu i zatrudnienia w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach UE. 


Zainteresowani mogli uzyskać materiały informacyjne o procesie rekrutacyjnym i konkursach organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr. Targi były okazją do informowania o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskim i kampanii informacyjnej tymrazemglosuje.eu. Targi odwiedziło kilka tysięcy osób.

 
 
"Masz głos... decyduj... nie rezygnuj": Spotkania z uczniami w BPE


6 i 7 marca w siedzibie Biura przy ul. Jasnej w Warszawie odbyły się spotkania z uczniami dwóch warszawskich szkół, które realizują projekt "Masz głos... decyduj... nie rezygnuj" we współpracy z Biurem Edukacji m.st. Warszawy i Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W trakcie warsztatu i gry symulacyjnej uczniowie szkoły podstawowej i liceum mieli okazję dowiedzieć się m. in., co robi Parlament Europejski, dlaczego każdy głos w wyborach europejskich ma znaczenie i jakie cechy powinien mieć idealny europoseł. Mając doświadczenie uzyskane podczas warsztatu, uczniowie wracają do swoich szkół i mają za zadanie przeprowadzić podobne szkolenia i symulacje wyborów.


Podobne spotkania odbędą się 20 i 21 marca, zaś podsumowanie całej serii spotkań jest zaplanowane na 25 kwietnia br.

 
 
Przedstawiciel BPE na spotkaniu sieci informacyjnych UE


19 lutego dyrektor BPE Jacek Safuta przedstawił założenia i przebieg kampanii tymrazemglosuje.eu na spotkaniu Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct, Centrów Dokumentacji Europejskiej i ekspertów TEAM Europe zorganizowanym w Gdańsku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.