skip to content
 
 
 

Styczeń 2019

 

Posiedzenie plenarne w Strasburgu

14-17 stycznia 2019
W poniedziałek, 14 stycznia, posłowie będą dyskutować na sesji plenarnej o unijnej procedurze wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu (głosowanie w środę) oraz o użytkowaniu pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy (głosowanie we wtorek). Tego samego dnia odbędzie się dyskusja na temat sprawozdania "Wytyczne UE i mandat specjalnego wysłannika UE ds. promowania wolności religii i przekonań poza UE" (sprawozdawca Andrzej Grzyb; głosowanie we wtorek).

We wtorek rano posłowie będą debatować o wynikach szczytu Unii Europejskiej, który odbył się 13-14 grudnia w Brukseli. Przywódcy państw członkowskich omawiali kwestie związane m. in. wieloletnim budżetem UE po 2021 roku, jednolitym rynku, migracji oraz o walce z dezinformacją. Później posłowie przedyskutują kwestie związane z reformą unijnej polityki azylowej i migracji oraz osiągnięcia austriackiej prezydencji. Przez południem odbędzie się uroczystość 20. rocznicy wprowadzenia euro. W południe odbędą się głosowania, m. in. nad sprawozdaniem Danuty Hubner "Zmiana statutu EBI". Popołudniu odbędą się debaty o priorytetach prezydencji Rumunii, o ustanowieniu Programu InvestEU (głosowanie w środę) i o Europejskim Funduszu Społecznym Plus (głosowanie w środę).

W środę rano posłowie będą debatować o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Następnie odbędzie się debata z premierem Hiszpanii Pedrem Sánchezem Pérezem-Castejónem na temat przyszłości Europy. Popołudniu odbędą się debaty na temat wszechstronnych europejskich badań naukowych i edukacji w zakresie totalitarnej przeszłości oraz upamiętniania jej oraz o sytuacji w zakresie praw podstawowych w Unii Europejskiej w 2017 r. (głosowanie w czwartek). Późnym wieczorem posłowie będą dyskutować o ustanowieniu programu „Prawa i Wartości” (głosowanie w czwartek).

W czwartek rano posłowie będą debatować o zróżnicowanej integracji w Unii Europejskiej oraz o przypadkach łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa (w Togo, Azerbejdżanie i Sudanie). Głosowania nad tymi rezolucjami odbędą się tego samego dnia. Posłowie zagłosują także nad sprawozdaniami w sprawie transgranicznych roszczeń o zwrot dzieł sztuki i dóbr kultury zagrabionych podczas konfliktów zbrojnych i wojen, w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich.
Szczegółowe informacje:

Wideo: Zapowiedź sesji plenarnej
Lista sprawozdań wraz z poprawkami
 
Więcej informacji o sesji plenarnej
 
Porządek obrad
 
Transmisja obrad na żywo
 

Rejestracja zgłoszeń do konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego otwarta!


W konkursie organizowanym przez Parlament Europejski i Fundację Nagrody im. Karola Wielkiego mogą wziąć udział osoby w wieku 16 - 30 lat realizujące projekty o charakterze europejskim. Do wygrania nagrody pieniężne i wycieczka do Parlamentu Europejskiego. Polacy już czterokrotnie zostali laureatami Nagrody. Zgłoś się i Ty!


Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane przez młodych ludzi, które promują porozumienie na poziomie europejskim i międzynarodowym, sprzyjają rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości oraz integracji, proponują wzorce postępowania młodym ludziom w Europie albo przedstawiają praktyczne przykłady tworzenia przez Europejczyków jednej społeczności.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 stycznia 2019 roku.


Kliknij po więcej informacji o konkursie

Znamy wyniki pierwszego etapu konkursu Euroscola 2018!


Od 4 do 18 grudnia trwał pierwszy etap konkursu Euroscola, w którym główną nagrodą jest dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu z całej Unii Europejskiej.


Grupy, które przeszły do II etapu, nadsyłają swoje prace do 5 marca 2019 roku. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół średnich w wieku 16-18 lat i ma na celu wyłonienie grup, które otrzymają dofinansowanie wyjazdu do siedziby PE w Strasburgu.


Wyniki I etapu Euroscoli

Relacja Dni Nagrody LUX w Kinie Muranów


W dniach 14-16 grudnia 2018 w warszawskim Kinie Muranów odbyły się Dni Nagrody LUX. Widzowie mieli okazję, by obejrzeć trzy filmy: „Kobieta idzie na wojnę”, „Styks”, „Po drugiej stronie drzwi”.


Codziennie odbyła się projekcja jednego z filmów finałowej trójki. 14 grudnia, przed projekcją filmu „Kobieta idzie na wojnę”, odbyła się debata „Przyszłość kina europejskiego: szanse i zagrożenia”, w której wzięli:

- Julia Pitera - posłanka do Parlamentu Europejskiego,
- Katarzyna Jarzyna – kierownik produkcji Platige Image,
- Marcin Pieńkowski – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty.
Debata moderowała redaktor Magdę Sendecką, dziennikarka i krytyczkaa filmowa.