skip to content
 
 
 

Październik 2018 (druga sesja)

 

Posiedzenie plenarne w Strasburgu

22-25 października 2018
W poniedziałek, 22 października, posłowie będą dyskutować na sesji plenarnej o priorytetach konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się w  grudniu br. Katowicach (głosowanie odbędzie się w czwartek), budżecie UE na 2019 roku (głosowanie odbędzie się w środę), poprawie jakości wody pitnej i o ograniczeniu wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (głosowanie odbędzie się w środę). Również w poniedziałek Parlament Europejski będzie dyskutował o sprawozdaniu o politycznych strategiach społecznych i na rzecz zatrudnienia w strefie euro (sprawozdawca: Krzysztof Hetman).

We wtorek rano posłowie będą debatować o wykorzystywaniu danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analyticaw kontekście ochrony danych (głosowanie odbędzie się w czwartek). Później w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem na temat przyszłości Europy.

Na wtorkowe popołudnie zaplanowana jest debata na temat zaginięcia saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego i na temat reformy systemu informacyjnego Schengen, która ma poprawić skuteczność zwalczania terroryzmu, przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji w UE.

W środę rano posłowie będą debatować z wynikach szczytu Unii Europejskiej, który odbył się 17-18 października w Brukseli. Tego samego dnia posłowie będą dyskutować o ocenie Traktatu z Lizbony i o planach ograniczenia stosowania leków w rolnictwie. Odbędzie się także debata o promowaniu ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego (sprawozdawca: Andrzej Grzyb; głosowanie w czwartek).

W czwartek, 25 października, odbędą się głosowania nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa. Posłowie przyjmą również rezolucję w sprawie fali przemocy neofaszystowskiej w Europie (debata odbyła się 2 października)


Szczegółowe informacje:

Wideo: Zapowiedź sesji plenarnej
Lista sprawozdań wraz z poprawkami
 
Więcej informacji o sesji plenarnej
 
Porządek obrad
 
Transmisja obrad na żywo
 
Komunikaty prasowe

Eurobarometr: 87% Polaków docenia korzyści z członkostwa w UE


Aż 87% polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski - wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej przeprowadzonego we wrześniu 2018.


Według polskich ankietowanych Polska korzysta na członkostwie przede wszystkim dlatego, że Unia Europejska przyczynia się do wzrostu gospodarczego w naszym kraju (46%), zapewnia polskim obywatelom nowe możliwości zatrudnienia (42%) i poprawia standard życia (36%).

Gdyby w Polsce odbyło się referendum na temat pozostania lub wyjścia z Unii Europejskiej, aż 71% ankietowanych zagłosowałoby za pozostaniem w UE, a tylko 11% za jej opuszczeniem. Średnia unijna to 66% za pozostaniem w UE i 17% przeciwko.


Kliknij po więcej informacji

Polsko-litewskie spotkanie młodzieży w Wilnie


W dniach 19-20 października 2018 odbyło się polsko-litewskie spotkanie młodzieży w Wilnie. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie i w Wilnie.  


Polscy i litewscy studenci i uczniowie szkół średnich spotkali się, by wspólnie porozmawiać o przyszłości Europy z politykami i ekspertami. Dyskusja dotyczyła m. in. wieloletniego budżetu UE po 2021 roku, bezpieczeństwa i obrony, zwalczania fake news i propagandy w Internecie, a także uczestnictwa młodych osób w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Rozmowy odbywały się w grupach roboczych animowanych przez moderatorów. Konkluzje przedstawiono panelowi, w skład którego weszli poseł do PE Petrasa Auštrevičius i polska ekspert ds. międzynarodowych Urszula Gacek. Wieczorem odbyła wspólna gra miejska, w czasie której młodzi ludzie, podzieleni na drużyny, nakręcili krótkie filmiki zachęcające do głosowania w wyborach. W sobotę uczestnicy spotkania odwiedzili Uniwersytet Wileński, gdzie  - przy okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego - rozmawiali o dziedzictwie europejskim.


Cykl warsztatów "Demokracja w działaniu" dla uczniów szkół średnich


W piątek, 19 października, zainaugurowaliśmy cykl warsztatów "Demokracja w działaniu" dla uczniów szkół średnich.  Na początek spotkaliśmy się z uczniami LXIII LO im. Kossutha w Warszawie, aby porozmawiać o tematach ważnych dla każdego obywatela: o roli Parlamentu Europejskiego, praw człowieka na świecie i o wartościach, na których opiera się demokracja.


Cykl warsztatów jest skierowany do uczniów szkół średnich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o demokracji parlamentarnej i otwartych na podjęcie lokalnych projektów. Dzięki warsztatom uczestnicy poznają podstawowe pojęcia demokracji parlamentarnej i związane z nimi wartości, m.in prawa człowieka, zastanowia się nad rolą społeczeństwa obywatelskiego i pokażą jak obywatele mogą angażować się np. w proces stanowienia prawa na poziomie krajowym i europejskim oraz zastanowią się jak można budować świadomość na temat demokracji i praw człowieka w naszej społeczności lokalnej (np. w szkole).


Eurobarometr: 87% Polaków docenia korzyści z członkostwa w UE


Aż 87% polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski - wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej przeprowadzonego we wrześniu 2018.


Według polskich ankietowanych Polska korzysta na członkostwie przede wszystkim dlatego, że Unia Europejska przyczynia się do wzrostu gospodarczego w naszym kraju (46%), zapewnia polskim obywatelom nowe możliwości zatrudnienia (42%) i poprawia standard życia (36%).

Gdyby w Polsce odbyło się referendum na temat pozostania lub wyjścia z Unii Europejskiej, aż 71% ankietowanych zagłosowałoby za pozostaniem w UE, a tylko 11% za jej opuszczeniem.


Kliknij po więcej informacji

Finaliści Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli za 2018 rok


Ołeh Sencow, organizacje pozarządowe chroniące prawa człowieka i ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i Nasser Zefzafi - to finaliści Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli 2018. 9 października finalistów wyłoniły dwie komisje parlamentarne: Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Rozwoju. 25 października Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego wybierze laureata Nagrody.


Rejestracja zgłoszeń do konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego już otwarta!


W konkursie organizowanym przez Parlament Europejski i Fundację Nagrody im. Karola Wielkiego mogą wziąć udział osoby w wieku 16 - 30 lat realizujące projekty o charakterze europejskim. Do wygrania nagrody pieniężne i wycieczka do Parlamentu Europejskiego. Polacy już czterokrotnie zostali laureatami Nagrody. Zgłoś się i Ty!


Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane przez młodych ludzi, które promują porozumienie na poziomie europejskim i międzynarodowym, sprzyjają rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości oraz integracji, proponują wzorce postępowania młodym ludziom w Europie albo przedstawiają praktyczne przykłady tworzenia przez Europejczyków jednej społeczności.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 stycznia 2019 roku.


Kliknij po więcej informacji o konkursie

Wpływ badań i innowacji na życie codzienne: Parlament Europejski zaprasza na konferencję w Brukseli


27 listopada 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się konferencja wysokiego szczebla na temat badań i innowacji w życiu codziennym.


Aby docenić tysiące uzdolnionych ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój przełomowych innowacji sprawiających, że Europa jest liderem na arenie światowej, Parlament Europejski i Komisja Europejska organizują konferencję wysokiego szczebla na temat unijnych badań i innowacji w życiu codziennym. Konferencja odbędzie się we wtorek 27 listopada w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Konferencja ta będzie również okazją dla decydentów, aby podzielić się nowymi pomysłami dotyczącymi badań i innowacji w UE z zainteresowanymi stronami, obywatelami oraz przedstawicielami instytucji UE, państw członkowskich, uniwersytetów i ośrodków badawczych.

Termin rejestracji upływa 13 listopada 2018 roku.


Kliknij po więcej informacji

XIV edycja Olimpiady Gwiezdny Krąg - zgłoszenia do 26 października


Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Sieć Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG”. Tegoroczna Olimpiada odbywa się pod hasłem „Unia Europejska po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku”.


Olimpiada skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w całym kraju, a jej celem jest popularyzacja wiedzy o systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej, jej wartościach, a także historii integracji europejskiej.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 października 2018 roku.


Kliknij po więcej informacji