Ilham Tohti

2019. aasta Sahharovi auhinna laureaat

Oleg Sentsov, 2018. aasta Sahharovi auhinna laureaat

© AP Images / Andy WONG

Ilham Tohti on tuntud uiguuri inimõiguste kaitsja, majandusteaduste professor ja Hiina uiguuri vähemuse õiguste kaitsja. Rohkem kui kahe aastakümne jooksul on ta väsimatult töötanud uiguuri ja teiste Hiina rahvaste vahelise dialoogi ja mõistmise edendamise nimel. 2014. aasta septembris mõisteti Tohtile tema tegevuse eest pärast kahepäevast kohtupidamist eluaegne vanglakaristus. Oma kannatustele vaatamata pooldab ta endiselt mõõdukust ja leppimust.

Tohtit tuntakse uiguuride ja hiinlaste suhteid käsitleva teadustöö poolest ja ta on alati avaldanud häälekalt toetust piirkondliku autonoomia seaduste rakendamisele Hiinas. Tohti lõi ka veebisaidi Uyghur Online, kus käsitletakse uiguuridega seotud küsimusi. Selle platvormi vahendusel kritiseeris Ilham Tohti korduvalt Hiina uiguuri elanikkonna kõrvalejätmist Hiina arengust ning kutsus rohkem teadvustama uiguuri kogukonna olukorda ja kohtlemist Hiina ühiskonnas. Selle tegevuse eest kuulutas Hiina riik ta separatistiks ja mõistis lõpuks talle eluaegse vangistuse.

Ilham Tohtile anti vastuseisu trotsiva töö eest PEN / Barbara Goldsmithi kirjutamisvabaduse auhind (2014), Martin Ennalsi auhind (2016) ja Rahvusvahelise Liberaalsete Erakondade ühenduse vabaduse auhind (2017) ning ta on esitatud 2019. aasta Nobeli rahupreemia kandidaadiks.

Viimastel aastatel on Hiina valitsus pannud uiguuride suhtes nende ainulaadse etnilise identiteedi ja usuliste tõekspidamiste tõttu toime enneolematuid repressioone. Alates aprillist 2017 peetakse rohkem kui üht miljonit süütut uiguuri meelevaldselt kinni vangilaagrites, kus neid sunnitakse loobuma oma etnilisest identiteedist ja religioossetest tõekspidamistest ning vanduma truudust Hiina valitsusele.

Ilham Tohti juhtum on seotud suurt huvi pakkuvate rahvusvaheliste küsimuste ja inimõiguste probleemidega: mõõdukate islamiväärtuste edendamine, hoolimata riigipoolsest usulisest represseerimisest; jõupingutused dialoogi alustamiseks moslemivähemuse ja mittemoslemitest enamuse vahel ning vägivallatu teisitimõtlemise allasurumine autoritaarse riigi poolt.


Kuidas toetab Euroopa Parlament inimõigusi?

Lisaks Sahharovi auhinnaväljaandmisele toetab Euroopa Parlament inimõigusi ka konkreetsete poliitilisteja seadusandlike meetmete abil.

Kontakt

DG COMM

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium
Sahharovi auhind 2019