Ilhams Tohti

2019. gada Saharova balvas laureāts

2018. gada Saharova balvas laureāts, Oļegs Sencovs

© AP Images / Andy WONG

Ilhams Tohti ir plaši pazīstams uiguru cilvēktiesību aizstāvis, ekonomikas profesors un cīnītājs par Ķīnas uiguru minoritātes tiesībām. Vairāk nekā divdesmit gadu viņš ir nenogurstoši strādājis, lai veicinātu dialogu un saprašanos starp uiguriem un citām Ķīnas tautām. Par šiem centieniem 2014. gada septembrī viņam divu dienu paraugprāvā piesprieda mūža ieslodzījumu. Neraugoties uz pārciesto, Ilhams Tohti jorpojām aicina uz iecietību un samierināšanos.

Viņš ir pazīstams ar saviem pētījumiem par uiguru un hanu etnisko grupu attiecībām un aktīvi aicina pienācīgi īstenot Ķīnas likumus par reģionālo autonomiju. Viņš bija arī tīmekļa vietnes Uyghur Online, kurā tiek apspriesti uiguru minoritātes jautājumi, izdevējs. Šajā platformā Ilhams Tohti regulāri kritizēja Ķīnas uiguru iedzīvotāju atstumšanu no lemšanas par Ķīnas attīstības jautājumiem un veicināja lielāku izpratni par uiguru kopienas statusu un attieksmi pret to Ķīnas sabiedrībā. Taču šo centienu dēļ Ķīnas iestādes pasludināja viņu par separātistu un galu galā piesprieda viņam mūža ieslodzījumu.

Augsti novērtējot par spīti grūtībām paveikto, I. Tohti piešķirta PEN organizācijas / Barbaras Goldsmitas balva Freedom to Write (2014), Martina Ennalsa balva (2016) un Liberālās internacionāles starptautiskā Brīvības balva (2017). Turklāt viņš izvirzīts 2019. gada Nobela Miera prēmijai.

Uiguri pēdējo gadu laikā tikuši pakļauti nepieredzētām Ķīnas valdības represijām savas unikālās etniskās identitātes un reliģiskās pārliecības dēļ. Kopš 2017. gada aprīļa vairāk nekā miljons nevainīgu uiguru ir patvaļīgi aizturēti internēšanas nometņu tīklā, kur viņi ir spiesti atteikties no savas etniskās identitātes un reliģiskās pārliecības un ar zvērestu apliecināt lojalitāti Ķīnas valdībai.

Ilhama Tohti lieta ir saistīta ar nozīmīgām starptautiskām aktualitātēm un cilvēktiesību problēmām, jo attiecas uz mērenā islāma vērtību veicināšanu valsts īstenotu reliģisku represiju apstākļos, centieniem veidot dialoga iespējas starp musulmaņu minoritāti un iedzīvotāju vairākumu, kas nav musulmaņi, un autoritāras valsts īstenotu nevardarbīgas opozīcijas apspiešanu.Kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības?

Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības, ne tikai piešķirot Saharova balvu, bet arī veicot konkrētus politiskos un likumdošanas pasākumus.

Kontakti

Informatīvās kampaņas (COMM ĢD)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium
Saharova balva 2019