skip to content
 
 
 

LUX FILM PRIZE

V dňoch 29.-30. novembra 2019 sa budú v Bratislave premietať filmy, ktoré sa dostali do finále LUX FILM PRIZE. 

Filmy, ktoré sa v tomto ročníku dostali do finále
Filmy, ktoré sa v tomto ročníku dostali do finále

Už od roku 2012 uvádza Európska únia do kín snímky nominované na filmovú cenu LUX prostredníctvom podujatia Filmové dni LUX.  Filmové dni LUX predstavujú prepojenie medzi európskymi filmami a Európanmi. Konajú sa každoročne na jeseň vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Počas nich sa premietajú tri filmy, ktoré sa dostali do finále Filmovej ceny LUX, s titulkami vo všetkých 24 úradných jazykoch. 

Väčšina európskych filmov sa uvádza len v krajine, v ktorej boli vyrobené, a filmy sú zriedkavo distribuované za jej hranicami. Európsky parlament v tejto súvislosti zaviedol v roku 2007 Filmovú cenu LUX. Už 13. rok tak zvyšuje distribúciu kvalitných európskych filmov a obohacuje diskusiu na európskej úrovni. Cieľom Filmovej ceny LUX je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite.

Na Slovensku Filmové dni LUX zastrešuje Kancelária Európskeho parlamentu. Kvalitu finálových snímok premietaných na Filmových dňoch LUX dokazuje nielen ich nominácia, ale aj zisk najprestížnejšieho svetového ocenenia Ceny akadémie za najlepší cudzojazyčný film.

V tomto ročníku sa do finále dostali tieto filmy:

Odložený prípad Hammarskjöld:
Film Odložený prípad Hammarskjöld sa vracia k neobjasnenej smrti generálneho tajomníka OSN Daga Hammarskjölda, ku ktorej došlo 18. septembra 1961: Hammarskjöldovo lietadlo sa zrútilo za záhadných okolností, keď sa pripravoval na stretnutie s Moïsem Tsinhombem, vodcom rebelskej provincie Katanga, ktorá tesne predtým vyhlásila nezávislosť od Konga. Hammarskjöld dúfal, že sa mu podarí vyriešiť konflikt, v ktorom boli v hre obrovské záujmy, a to tým, že presvedčí Katangu, ktorú v tom čase podporovala mocná belgická spoločnosť Union Minière so značnými hospodárskymi záujmami v Afrike, aby sa znovu pripojila k nezávislému Kongu.

Boh existuje, jej meno je Petrunya:
Petrunija má 32 rokov, je nezamestnaná a žije so svojimi rodičmi v meste Štip v Severnom Macedónsku. Po ceste z neúspešného pracovného pohovoru sa zastaví na náboženskom festivale, na ktorom mladí muži z celej krajiny súťažia v tom, kto z nich ako prvý získa kríž, ktorý kňaz hodí do rieky; odmenou za to má byť rok šťastia a prosperity. Petrunija sa bez rozmýšľania vrhá do vody a ku krížu sa dostane ako prvá. Týmto nesporným víťazstvom spôsobí vo svojom okolí zmätok, keďže súťaž je otvorená len pre mužov. Ako na tento konflikt zareagujú cirkev a spoločnosť?

Kráľovstvo:
Miestny politik Manuel López Vidal je vychádzajúcou hviezdou. Je elegantný, dravý a pevne odhodlaný prevziať úlohu regionálneho lídra. Keď však na verejnosť prenikne správa o korupčnom škandále, do ktorého je zapletený, trajektória jeho vzostupu sa náhle zastaví. Ako pribúdajú nové a nové zistenia, Manuelova strana (nepoznáme jej názov ani pozíciu v rámci politického spektra) sa rozhodne vyhodiť všetky „hnilé jablká“. Manuel sa ocitne v úzkych: od straníckych kolegov očakával aspoň tichú podporu, namiesto toho je však izolovaný. Snaží sa chrániť vyhrážkami, že odhalí úplný rozsah špinavých praktík, do ktorých je strana zapletená.

Tak ako aj po minulé roky, aj tento rok budete môcť hlasovať o svojom favoritovi a to do 31. januára 2020. Ak sa na vás pritom usmeje šťastie, pozveme vás v júli na filmový festival do Karlových Varov, kde budete môcť osobne vyhlásiť víťaza ceny publika.

Vstup na premietanie je zdarma.
V Bratislave sa budú premietať filmy v Cinemax Bory Mall v dňoch 29.-30. novembra 2019. 

Odložený prípad Hammarskjöld:
29. novembra 2019 o 17:30 hod.
30. novembra 2019 o 19:50 hod. 

Boh existuje, jej meno je Petrunya: 
29. novembra 2019 o 19:50 hod.
30. novembra 2019 o 22:00 hod. 

Kráľovstvo: 
29. novembra 2019 o 21:45 hod.
30. novembra 2019 o 17:30 hod.