Behind the Berlin Wall – State Security in the GDR Dictatorship 

Spotlight
07-11-2019 do 19-04-2020

Behind the Berlin Wall – State Security in the GDR Dictatorship

Bruksela
Parlamentarium

Wystawa upamiętnia 30. rocznicę zburzenia muru berlińskiego 9 listopada 1989 r.

12
99
lat
EN, DE, FR, NL

Behind the Berlin Wall – State Security in the GDR Dictatorship

Bruksela
Parlamentarium
12
99
lat
EN, DE, FR, NL

t

Parlamentarium (Centrum dla Zwiedzających Parlamentu Europejskiego) gości wystawę czasową ze Stasimuseum (Muzeum Stasi), zorganizowaną we współpracy z berlińskim biurem łączności z UE i z departamentem ds. kultury i Europy senatu miasta Berlina.

"Behind the Berlin Wall  State Security in the GDR Dictatorship" (Za murem berlińskim – bezpieczeństwo państwowe w czasach dyktatury NRD) pokazuje działalność Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, lepiej znanego jako Stasi, głównego instrumentu władzy w Niemczech Wschodnich. Wystawę zorganizowano dla upamiętnienia 30. rocznicy zburzenia muru berlińskiego 9 listopada 1989 r.

Wystawa czasowa będzie czynna od 7 listopada 2019 r. do 19 kwietnia 2020 r. Można ją zwiedzać w ramach każdej wizyty w Parlamentarium w Brukseli.

The temporary exhibition is in English and German but can be read in Dutch and French:
 

Bezpieczeństwo państwowe w czasach dyktatury NRD

Na wystawie "Behind the Berlin Wall - State Security in the GDR Dictatorship" (Za murem berlińskim – bezpieczeństwo państwowe w czasach dyktatury NRD) można obejrzeć najważniejsze części ekspozycji stałej ze Stasimuseum w Berlinie. Pokazano na niej drogę od początków dyktatury komunistycznej w radzieckiej strefie okupacyjnej powojennych Niemiec aż po upadek muru berlińskiego i pokojową rewolucję w Niemczech Wschodnich. Nacisk położono na główny instrument władzy partii komunistycznej w Niemczech Wschodnich: Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, które do 1989 r. było ośrodkiem władzy w Niemczech Wschodnich.

Władza ta była oparta na systemie przemocy, gróźb, nagród i przywilejów. Społeczeństwo uczono podporządkowania się, posłuszeństwa i jak największego zaangażowania. Partia komunistyczna w Niemczech Wschodnich, mająca nieograniczony dostęp do prawie wszystkich dziedzin życia, mogła całkowicie kontrolować ludzi, wynagradzając ich lub karząc zależnie od sytuacji.

 

Parlamentarium

Esplanada im. Solidarności 1980
Rue Wiertz 60 / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruksela
Belgia

Jak dojechać?

Najbliżej do Parlamentu Europejskiego jest ze stacji Bruksela–Luksemburg.

Wi-fi

Informacje praktyczne